Poradnia Periodontologii

Specyfika współczesnej periodontologii.

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia (tkanek wokół zęba) i błony śluzowej jamy ustnej.

Sygnałami, które mogą świadczyć o toczącym się zapaleniu przyzębia są takie objawy jak:

• krwawienie z dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • odsłonięte szyjki zębowe
  • rozchwiane zęby
  • powstawanie szpar między zębami
  • nadwrażliwość

Współczesna periodontologia wykorzystuje szereg nowoczesnych metod  leczniczych w celu poprawy stanu przyzębia pacjentów.

Udział w ogólnym leczeniu stomatologicznym oraz związek ze zdrowiem ogólnym

Najnowsze badania wykazują związek chorób przyzębia ze zdrowiem ogólnym pacjenta.
Pacjenci u których zdiagnozowano cukrzycę, choroby płuc, przewlekłe choroby nerek, choroby sercowo-naczyniowe, w tym osoby przygotowywane do zabiegów kardiochirurgicznych, wymagają szczególnej opieki lekarza periodontologa.

W Poradni Periodontologii pracują najbardziej doświadczeni i kompetentni specjaliści periodontologii.
Pacjent objęty jest kompleksową opieką.
Proces leczenia zawsze poprzedzony jest diagnostyką (np. RTG) w celu zidentyfikowania przyczyny oraz zaplanowania i wprowadzenia prawidłowego leczenia.
Leczenie składa się  z wielu etapów. Po pierwsze jest to profesjonalna higienizacja jamy ustnej w gabinecie, po drugie nauka prawidłowego szczotkowania zębów i skutecznego wykonywania innych zabiegów higienicznych, aż po zabiegi chirurgiczne-wszystko pod kontrolą specjalisty.

Zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej:

• pokrywanie recesji
  • plastyka wędzidełek warg i języka
  • pogłębianie przedsionka
  • poszerzanie strefy dziąsła zębodołowego
  • usuwanie łagodnych zmian błony śluzowej jamy ustnej
  • pobieranie wycinków do badania histopatologicznego
  • zabiegi gingiwektomii i gingiwoosteoplastyki (wydłużenie korony klinicznej)

Zabiegi z zakresu mikrochirurgii:

• zabiegi sterowanej regeneracji tkanek z użyciem Emdogain
  • zabiegi sterowanej regeneracji kości z użyciem biomateriałów oraz czynników wzrostu (PRF) (PRP)
  • mikrochirurgia endodontyczna: resekcje, radektomie, amputacje, premolaryzacje
  • ekstrakcje atraumatyczne

Rodzaje najnowszych zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych

• chirurgiczne leczenie tkanek przyzębia
  • unieruchomienie zębów z zastosowaniem najnowocześniejszych metod
  • zastosowanie laserów w leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej
  • implantologia

Obowiązkowa profilaktyka zapaleń przyzębia i błon śluzowych oraz próchnicy uwzględniana jest w każdym planie kompleksowego leczenia. Wprowadzane są wizyty kontrolne w leczeniu podtrzymującym efekty prowadzonych terapii.

Stosowane, wdrażane nowoczesne metody leczenia

Wyspecjalizowana kadra lekarzy w ramach doskonalenia zawodowego wdraża najbardziej nowoczesne metody leczenia chirurgicznego i niechirurgicznego m.in. laseroterapia, mikrochirurgia, implantoprotetyka, endodoncja mikroskopowa i wiele innych oraz nowoczesne algorytmy terapii farmakologicznych.

Poradnia Periodontologii oferuje najnowocześniejsze metody leczenia chorób jamy ustnej dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń.

Lasery stomatologiczne umożliwiają precyzyjne i bezbolesne przeprowadzenie wielu zabiegów. To najnowocześniejsza metoda leczenia tkanek miękkich oraz twardych jak zęby czy kość.
W naszej Poradni znajdują się:

• laser biostymulacyjny o długości fali 635 nm, który pozwala na wykonywanie terapii przeciwbólowej, przyspiesza gojenie owrzodzeń oraz zmniejsza dolegliwości po zabiegach. Dzięki zastosowaniu specjalnych końcówek oraz fotouczulaczy (związków które pod wpływem światła lasera uwalniają związki silnie bakteriobójcze) pozwala on na skuteczną eliminację bakterii z głębokich kieszonek przyzębnych, które powstają w trakcie trwania choroby przyzębia, a także na leczenie zmian na błonie śluzowej.
  • laser diodowy o długości fali 980 nm, który pozwala na dezynfekcje tkanek z bakterii (jak kieszonki przyzębne czy zakażone kanały korzeniowe) ale także na usuwanie zmian z błony śluzowej jak niewielkie naczyniaki. Pomaga także w takich dolegliwościach jak uporczywe owrzodzenia oraz afty i opryszczka pozwalając na skrócenie czasu ich trwania.
  • laser CO2 nazywany nożem chirurgicznym. Dzięki jego zastosowaniu można bezkrwawo wycinać z błony śluzowej zmiany patologiczne. Po jego zastosowaniu nie ma konieczności zakładania szwów.
  • laser erbowy (Er, Cr:YSGG) to jedyny laser, który umożliwia opracowywanie ubytków bez użycia wierteł! Pozwala na precyzyjne i bezbolesne opracowywanie próchnicy, bez usuwania zdrowych tkanek, a także wycinanie zmian z błony śluzowej i korektę kości w czasie takich zabiegów jak gingiwektomia czy wydłużanie koron zębów.

Klinika Periodontologii oferuje wykonywanie poniższych zabiegów z zastosowaniem laserów:

dezynfekcja kanałów korzeniowych podczas leczenia endodontycznego, opracowanie ubytków próchnicowych jak i niepróchnicowych, gingiwektomia, usunięcie włókniaków, leukoplakii i innych zmian z powierzchni błony śluzowej, dezynfekcję kieszonek przyzębnych, wydłużanie koron zębów oraz zabiegi które pozwalają na szybsze gojenie się owrzodzeń, opryszczki, aft.

• wysokospecjalistyczne instrumentarium periodontologiczne jest standardowym wyposażeniem gabinetu
  • nowoczesny sprzęt do makro i mikrochirurgii
  • sprzęt do endodoncji mikroskopowej
  • lasery (CO2, Biostymulacyjny, Diodowy)